poniedziałek, 30 grudnia 2013

Opowieść o 47 roninach .....Ohayo !
Ostatnio strasznie  się "napaliłam " na film pt.  47 roninów i pomimo że jest to amerykańska  adaptacji japońskiego filmu  a ja nie znosze amerykańskich adaptacji czegokolwiek co jest japońskie to nie mogę sie doczekać premiery tego filmu nie tylko dlatego , że  zapowiedź jest po prostu genialna ale także dlatego , że  moja ulubiona aktorka Kô Shibasaki gra role złej  wiedźmy heuheuheu ƪ(♥ﻬ♥)ʃ A  tak na marginesie uwielbiam tą babke !

Ale o czym to ja pisałam ... aha o roninach. A więc dla nie wiedzących ronin  to samuraj bez pana. A w filmie jest aż 47 samurajów których pan został zmuszony do popełnienia seppuku.
Skupmy się  na razie na  opowieści a dokładniej na jej początku. A więc wszystko zaczęło się od pana Oishi Kuranosuke Yoshio, samuraja i sługę Asano Takumi no kami Nagahori (1667-1701), który pochodził z gałęzi wpływowej rodziny Asano.Samuraja zainspirowały bowiem dzieła pana Yamaga Soko (1622-1685), wpływowego teoretyka, który napisał jedno z najważniejszych dzieł o duszy wojownika i co to znaczy być samurajem.
To  miało wielki wpływ na rozwój  następnych wydarzeń.Wszystko zaczęło się kiedy pan Asano został wybrany na shoguna przez Tokugana Tsunayoshi, będącego jednym z najlepszych daimyo oraz wysłannikiem rządzącej rodziny. Pomagał mu w spełnianiu nowego obowiązku, najwyższy rangą mistrz Kira Kozukekenosuke Yoshinaka (1641-1702) z shogunatu, który zaczął szkolić go w sprawach etykiety.Jedna mała iskierka nienawiści spowodowała , że w końcu w kwietniu 1702 sytuacja eksplodowała; w pałacu shoguna - Kira po raz kolejny obraził Asano, natychmiast wyciągnął swój miecz i zaczął nim wymachiwać. Kira został tylko ranny podczas ataku, a Asano natychmiast uwięziono. Ugodzenie człowieka jest przeciwko prawu, a w pałacu shoguna nie do pomyślenia. Asano próbował się bronić podczas przesłuchania.Później o-metsuke (główny inspektor) zakończył śledztwo w tej sprawie, a shogunat wydał wyrok śmierci na Asano, przez rozcięcie brzucha. Kiedy wiadomość o nieszczęśliwym wydarzeniu dotarła do zamku Asano jego samuraje wpadli w poruszenie i intensywnie zaczęli rozmyślali co dalej robić. Niektórzy z nich zaakceptowali to spokojnie i rozeszli się tak jak roninowie, podczas gdy inna grupa wzywała do obrony zamku i rozpoczęcia wojny przeciwko rządowi. Oishi Kuranosuke, który namawiał lokajów do opuszczenia zamku w pokoju i walki o przywrócenie "normalnego" stanu rodziny Asano, w tym samym czasie przygotowywał zemstę na Kirze.W związku z tym grupa ludzi Asano (teraz roninów) przygotowywała plan zemsty. Kira nie był głupcem i spodziewał się jakiś prób zamachu na jego życie przez ludzi Asano. Zwiększył przez to osobistą ochronę. Plan Oishio zakładał zaczajenie się na "zwierzynę" w ciszy, wyczekując właściwego momentu do ataku. Na koniec ronini ukryli tajny skład broni i zbroi przed rzekomym rozejściem się.  Oishi zostawił żonę i zaczął bywać w domu Edo mającym złą reputację, znanym także z pijaństwa, prostytucji i pijackich bijatyk. . Kira zaczął niedowierzać, że jest w prawdziwym niebezpieczeństwie i w ciągu roku jego straż osłabła. Taki był plan uderzenia roninów.

47 z nich zgromadziło się 14 grudnia 1702 i po zgromadzeniu broni i zabrało zbroje z tajnego składu. Wyruszyli w ośnieżoną noc by zemścić się. Kira w rezydencji Edo podzielił ludzi na dwie grupy i zaatakował z pierwszą grupą, wchodząc od tyłu przez ogrodzenie . Zostali oni całkowicie zaskoczeni, ale nie stracili ducha walki, opór był jednak nadaremny. (Jeden ronin został zabity w czasie ataku). Kira został znaleziony na zewnątrz budynku i pokazany Oishi, który ofiarował mu możliwość popełnienia samobójstwa. Kiedy Kira nie dał odpowiedzi Oishi pozbawił go głowy tym samym sztyletem, którym Asano pozbawił się życia. Głowa Kiry została włożona do wiadra i zaniesiona do Sengakuji, gdzie Asano został pogrzebany. Niestety zemsta była słodka ale ....skończyła się fiaskiem.Ronini dostali rozkaz popełnienia samobójstwa. I ... tak skończyła się historia o sprawiedliwości nawet za cenę życia .Zapraszam do obejrze zapowiedzie myślę , że spodoba wam się tak samo jak mi :3
16 komentarzy:

 1. Zapewne jest ciekawy ; D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapowiada się ciekawie :3 Ja na pewno go obejrze uwielbiam tą historie <3

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Jak go zobaczysz napisz czy ci się podoba ^-^

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tym filmie, ale gify są niesamowicie zachęcające, tak jak i Twój opis :) Chętnie obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczęśliwego nowego roku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie obejrzę ,ale i tak wydaje mi się ,że ... gdzieś już to widziałam. hmm..
  Obserwuje. :D
  http://neverstopdreamingandnevergiveup.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie , ze cb zachęciłam :3 W sensie , że ten film ? Ja też obserwuje ? *w*

   Usuń
 6. Wiesz, mogę o tobie jedno powiedzieć- potrafisz zachęcić :3 Jak przeczytałam całą historię (i obejrzałam zapowiedź) to nie mogę się doczekać obejrzenia. Jak obejrzę to może napiszę coś o tym, ale na razie bardzo ciekawie się zapowiada. Pozdrawiam!

  Kawaii (tak, też uwielbiam Japonię) :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo jest mi bardzo miło gdy czytam wasze komentarze :3 Wręcz pojawiają się w moich oczkach małe serduszka *-*

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Dziękuje trochę się ich naszukałam :3

   Usuń