piątek, 19 kwietnia 2013

Legenda o stworzeniu Japonii.

W  najdawniejszych czasach Niebo i Ziemia nie były rozdzielone, ale tworzyły chaotyczną masę porównaną do jajka. Niebo powstało najpierw, wydzieliło się warstwy czystszej i delikatniejszej; zaś Ziemia z elementu grubszego i cięższego. Następnie, na Wysokiej Równinie Niebios utworzyli się bogowie: Amenominakanushi, Takamimusubi i Kamimusubi, potem zaś swe ciała ukryli w przestworzach. I tak działo się przez kolejne siedem pokoleń, aż do powstania boskiej pary demiurgów, Idzanagi  i Idzanami, którzy  zeszli na Ziemię i dokonali dzieła stworzenia wysp japońskich. A stało się to tak: stanąwszy wraz z partnerką na Pływającym Moście Niebios, Idzanagi zanurzył swą boską włócznię w głębinach oceanu  ( przypominającego trochę tłuszcz ) i zabełtał. Po jej wyjęciu, z grotu skapnęła kropla; zastygnąwszy stała się ona wyspą Onogoro . Następnie powstało jeszcze osiem głównych wysp, to jest: Honshu, Shikoku, Oki, Sado, Iki, Oshima i Tsushima. Tymczasem Idzanagi i Idzanami zamieszkali na Onogoro.Izanami urodziła wiele bogów, w tym boga ognia Kagu Tsuchi, który stał się przyczyną jej śmierci. Bogini musiała opuścić ziemski świat i udać się do krainy zmarłych, Yomi, ale niepocieszony Izanagi  ( po zabiciu potomka ) powędrował za małżonką. Małżonkowie spotkali się u wrót krainy. Bogini poprosiła Izanagiego by zaczekał tam na nią, aż ona wyjedna u bóstw śmierci zgodę na opuszczenie ich królestwa. Małżonek zaniepokojony przedłużającą się nieobecnością Izanami zapalił pochodnię, mimo iż bogini ostrzegła go, by nie czynił tego pod żadnym pozorem. W rozświetlonych ciemnościach zobaczył gnijącego trupa Izanami. Przerażony Izanagi zaczął uciekać a w pogoń zanim wściekła Izanami wysłała ośmiu bogów piorunów i straszliwe monstra. Małżonek zdołał zbiec i zatarasować wejście do świata podziemnego wielkim głazem, którego nawet tysiąc ludzi nie było w stanie przesunąć. Od tej pory boskie rodzeństwo i boscy małżonkowie już nigdy więcej się nie zobaczyli. A Izanami z Matki Bogów stała się duchem destrukcji i śmierci.


Bardzo chciałam wam przytoczyć tą historią z którą być może zapoznaliście się już w dzieciństwie tak jak ja.
 W przyszłości przytoczę wam oczywiście jeszcze kilka japońskich mitów i legend.Mam nadzieję ,że spodobała wam się historia o nieszczęśliwej miłości Izanami i Izanagi.
      

17 komentarzy:

 1. O lubię tą legendę ; D

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Też tak uważam chodź ta legenda troche mnie przeraża :) Dzięki

   Usuń
 3. Uwielbiam tą legendę. I prześliczne te ryciny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nice legend!!! I love the japanese mythology!


  Kisses!~

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, prowadzisz świetnego bloga i od dłuższego już czasu go obserwuję. Z radością powiadamiam Cię iż nominowałam u siebie Twój blog do Liebster Blog Award ;)
  Wera z nie-wiadomo-jakie-zycie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam legendy o azjatyckich krajach..
  a ta jest jedna z ulubionych

  OdpowiedzUsuń
 7. Wprawdzie nie interesuję się Japonią, ale muszę przyznać, że jest to naprawdę piękny kraj z cudowną architekturą.

  ______________________
  Zapraszam serdecznie do nowej ocenialni; blogowej analizy u Festiny. http://blogowa-analiza.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. świetnie, strasznie mi się tu poodba, blog o tematyce jaką lubię, zapraszam na mój:
  www.letmewalkawhilealone.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratulacje! Zostałaś nominowana do "Liebster Blog Award" przez mój blog, tj. http://magia-my-world.blog.pl/. Więcej na ten temat na tymże blogu i we wpisie http://magia-my-world.blog.pl/nominacja-do-liebster-blog-award/ (tam znajdziesz pytania na które masz odpowiedzieć). W razie pytań pisz do mnie! Bravo!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy wpis. Można się tu dowiedzieć o ciekawej legendzie. :)

  pozdrawiam
  Kulnaro o filmach

  OdpowiedzUsuń