poniedziałek, 31 grudnia 2012

Jak obchodzą Nowy Rok w Japonii ? (=*.*=)

Już jutro rozpocznie się rok 2013 . Zawsze mam taką tradycje że 10 sekund przed nowym rokiem wypowiadam życzenia . To taka moja własna tradycja Nowo Roczna . Każdy obchodzi Sylwestra i Nowy Rok według swoich upodobań . Niektórzy imprezują inny spędzają ten dzień z rodziną i przyjaciółmi . U mnie nocuje dziś moja najlepsza przyjaciółka a około 24 idziemy do parku podziwiać pokaz fajerwerków przy wierzy Świętej Anny. A jak obchodzi się w Japonii Nowy Rok ?Shōgatsu san-ga-nichi  正月 三が日 – japoński Nowy Rok . Jest formalnym świętem państwowym w dniu 1 stycznia, ale zwyczajowo i o różnym charakterze obchodzi się do 3 stycznia.

Przygotowania do obchodów Nowego Roku zaczynają się od susu-harai  - porządków domowych. Składają się na nie czynności, dzięki którym domostwo ma wejść w nadchodzący rok oczyszczone ze złych wspomnień. Pierwszą z nich jest sprzątanie. Usuwane, a czasem spalane, są rzeczy dawno nieużywane, zbędne i związane z przykrymi momentami życia.Następnym krokiem jest dekorowanie domu
. Po obu stronach wejścia do domu ustawiane są kado-matsu - ozdoba złożona z trzech ostro przyciętych bambusów związanych słomą ryżową i przystrojonych gałązkami sosny. Jest ona miejscem zamieszkania Toshigami, bóstwa zapewniającego dobrobyt i urodzaj. Charakterystyczną dekoracją jest też shime-nawa, czyli wisząca kompozycja ze słomy ryżowej i poskręcanego w zygzakowaty wzór papieru. Ma ona odganiać złe duchy. Wcześniej przygotowuje się także niektóre potrawy np.: ryżowe ciasteczka mochi  ( ooo mochi *.* ) jedzone razem z zupą zōni oraz toso - ceremonialne, ostre sake z dodatkiem ziół.

Przed nadejściem Nowego Roku należy również złożyć ofiary bóstwom. Składają się one zazwyczaj z mochi, suszonych daktyli, nasion sosny, ryb, mięczaków, czarnej fasoli, kwiatów i owoców (zwykle mandarynek) jednak taka ` ofiara ` nie jest już popularna  w Japonii i często jest że Japońcycy  zapominają  Przed shōgatsu należy też wysłać okolicznościowe kartki z życzeniami, które nazywają się nenga-jō. Wszystkie przygotowania muszą zostać zakończone przed nocą 31 grudnia. 


Wieczór poprzedzający shōgatsu tradycja nakazuje spędzić z rodziną. W czasie Nocy Noworocznej Japończycy odwiedzają świątynie lub oglądają programy noworoczne w telewizji. Najważniejszym wydarzeniem jest 108 uderzeń świątynnych dzwonów (joya-no kane). Ich bicie ma wypędzić stary rok, uwolnić ludzi od grzechów i dać im nową nadzieję.

Ranek 1 stycznia rodziny spędzają na wspólnych modlitwach przed domowymi ołtarzami. Podejmują tam noworoczne postanowienia i wypowiadają życzenia. Używa się do tego lalek darumy. Posiadają one tylko głowę i nie mają oczu. Podczas składania prośby lalce domalowywane jest jedno oko. Jeśli życzenie się spełni dorysowuje się też drugie, a jeżeli nie, to daruma zostanie spalona w następną Noc Noworoczną.

Tradycyjnie w pierwszy dzień roku wręcza się dzieciom podarki, czyli o-toshidama. Są to zwykle pieniądze włożone w koperty. Zwyczaj ten zobowiązuje do dawania prezentów nie tylko własnym dzieciom, ale także tym pochodzącym z zaprzyjaźnionych rodzin. Noworoczny poranek to także czas, gdy roznoszone są kartki z życzeniami. Tego dnia należy także obowiązkowo odwiedzić świątynie.  Shōgatsu san-ga-nichi współcześnie 

Obecnie wiele Japończyków nie przestrzega tak bardzo tradycji noworocznych . Szczególnie młodzi ludzie nie przywiązują takiej wagi do tradycji . Zwykle spędzają dzień przed Nowym Rokiem z przyjaciółmi , zjadają kolacje następnie idą do świątyni i oglądają pierwszy wschód słońca w Nowym Roku.

Genshi-sai - dworska ceremonia odbywająca się w Pałacu Cesarskim, której częścią jest taniec gagaku wykonywany w obecności cesarza i dworu6 komentarzy:

 1. Chcialabym kiedys pojechac do Japonii na Nowy Rok... wydaje mi sie, ze tam jest w swietowaniu jakas magia. Dziekuje za rady dotyczace prowadzenia bloga, niezbedne dla mnie poki co ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co jakby co zawsze pomoge :3Dzięki i szczęśliwego Nowego Roku

   Usuń
 2. chciałabym mieszkać w japonii ^ O ^
  szczęśliwego nowego roku : D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowy rok w Japonii musi być wspaniały *___*
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :D

  OdpowiedzUsuń